Ölü Bir Gezegen Uzak Ölü Bir Güneş Sisteminde Ölü Bir Güneşin Yörüngesinde

Gökbilimciler, beyaz cücenin yakınındaki toz halkasının içinde dönen ağır metallerden yapılmış bir gezegen keşfetmiş olabilirler.

Warwick  üniversitesinden Christopher Manser ve meslektaşları beyaz cüceyi gözlemlerken 400 ışık yılı uzaklıkta sıra dışı bir şey fark ettiler.

Ekip süpernovada yıldız patlayıp öldüğünde yok edilen gezegenlerden oluşacağı düşünülen yıldız etrafındaki toz halkasına bakıyordu. Toz halkası tarafından yayılan ışığın dalga boyunda bir dalgalanma tespit ettiler. Bu iki saatte bir tekrarlanan dalgalanma toz halkısında hareketli bir gaz akışı olduğunu ve beyaz cücenin yörüngesinde yuvarlandığını düşündürdü. 

Ekip, gazın kaynağını küçük ve soluk olduğu için yeterli göremediğinden bunun muhtemelen bir asteroit veya bir gezegenin parçası gibi sağlam bir nesne olduğunu düşünüyor.

Bunun Güneş sistemimizdeki en büyük asteroit olan Ceres‘inki kadar büyük bir 400 km yarıçapına sahip olabileceğini düşünüyorlar. Muhtemelen beyaz cücenin etrafında dönüp dururken toz parçacıklarıyla çarpıştığında gaz üretmektedir. 

Manser ”Üstelik bu nesne beyaz cüceye çok yakın, çünkü her iki saatte bir tam bir yörüngeyi tamamlıyor eğer güneş sistemimizle aynı yörüngede olsaydı, güneşin içinde olacağını söyledi. Bu da beyaz cücenin yerçekimi tarafından parçalanmasını önlemek için çok yoğun ve belki de demir veya diğer ağır metallerden yapılmış olması gerektiği anlamına geliyor.” açıklamasını yaptı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir