NASA Satürn Büyüklüğünde Yeni Bir Gezegen Bulunduğunu Açıkladı

NASA’nın geçen yıl nisan ayında uzaya fırlattığı TESS teleskobunun Güneş Sistemi’nin dışında Satürn büyüklüğünde yeni bir gezegen keşfettiği açıklandı.

TESS teleskobundan ocak ayında gelen verileri değerlendiren Iowa Üniversitesindeki bilim insanları, dev bir gaz kütlesinden oluşan “TOI 197.01” adı verilen yeni keşif gezegeninin, Güneş’ten biraz daha büyük ve ağır 5 milyar yaşındaki sıcak bir yıldızın yörüngesinde olduğunu belirtti.

Yörüngedeki bir turunu 14 günde tamamladığı belirtilen TOI 197.01’in yıldıza görece yakın bir mesafede bulunması nedeniyle yüzeyinin sıcak olduğu belirtiliyor. Bilim insanları bu nedenle yeni gezegeni “Sıcak Satürn” olarak adlandırıyor.

Bu resimde “Sıcak Satürn” olarak adlandırılan gezegenin ana yıldızının önünden geçmesi örneklendirilmiş
© ScienceDaily / Gabriel Perez Diaz

Astrosismologlar, bu yeni keşfedilen gezegenin varlığını sismik dalgaları inceleyerek ortaya çıkardı. Sismik dalgalar yardımıyla yıldızların çapı ve kütlesi de belirlenebiliyor.

Dünyada “Gezegen avcısı” olarak bilinen TESS teleskobu, gökyüzünde Kepler teleskopundan 400 kat daha büyük bir alanı tarayabiliyor ve 4 geniş açılı kamerası bulunan teleskop 2 yıl içinde gökyüzünün yüzde 85’ini tarayabilecek bir kapasiteye ulaşmış olacak.

Kepler’in yerini alan TESS, geçen yıl Güney Afrikalı iş adamı Elon Musk’a ait Space X Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatılmıştı.


İleri ve Detaylı Okuma
  1. https://www.sciencedaily.com/releases/2019/03/190327174701.htm
  2. https://www.livescience.com/65102-hot-saturn-starquakes-tess.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir