NASA, Mars keşif aracı Opportunity ile Vedalaştı

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), 15 yıldır Mars yüzeyinde keşif faaliyeti yürüten gezgin uzay aracı Opportunity’nin araştırma görevine son verildiğini açıkladı.

NASA, internet sitesinden yaptığı açıklamada geçtiğimiz haziranda marsta çıkan kum fırtınasından sonra dünya ile arasındaki bağlantının koptuğu ve geri tekrar bağlantı sağlanamayan Opportunity keşif aracının görevine nokta koyduğunu bildirdi.

Açıklamanın detayında, Opportunity ile en son 10 Haziranda bağlantı kurulduğu ve o bağlantıda keşif aracını tekrardan harekete geçirme girişimlerinde bulunduğu fakat bu girişimlerin sonuçsuz kaldığı aktarıldı.

©NASA / Opportunity

Oppotunity‘nin 15 yıllık keşif faaliyetiyle insanlığın ilk kez Mars’ın bilinmeyen bölgelerine ulaştığını, Kızıl Gezegen’de su izleri bulduğunu ve olası yaşam ihtimalinin değerlendirildiğini belirten NASA’nın Bilim Misyonları Direktörü Thomas Zurbuchen, “Opportunity’nin mirasının hala Mars yüzeyini arşınlayan Curiosity ve InSight keşif araçlarında, Jet İtki Laboratuvarı’nın çalışmalarında ve halen tasarım aşamasında olan Mars 2020 keşif aracında yaşadığını bilmemiz kayıp duygumuzu hafifletiyor” değerlendirmesinde bulundu.


Detaylı Okuma:

  1. https://www.nasa.gov/press-release/nasas-record-setting-opportunity-rover-mission-on-mars-comes-to-end
  2. https://www.nasa.gov/mission_pages/mars/main/index.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir