© Metaforik Kozmos

NASA Ay’da Su Üretmenin Formülünü Buldu

Nasada görev yapan uzmanlar, Güneş rüzgarlarının Ay’a belirli hızla ulaşması halinde yüzeydeki oksijen atomlarının hidrojen atomlarıyla birleştirilip ayrıştırılabileceğini belirtti.

NASA‘dan yapılan açıklamada, araştırmacıların “Güneş rüzgarı” adı verilen, uzay boşluğundaki elektron yüklü parçacık akışının Ay’a belirli bir hızda ulaşması halinde, su bileşeni elementlerin tutunmasına elverişli ortam sağladığı belirtildi.

NASA uzmanları geliştirdikleri simülasyonda , Güneş rüzgarının Ay yüzeyine taşıdığı proton parçacıklarının elektronlarla etkileşime girmesiyle hidrojen atomları üretilebileceğini bu atomların daha sonra yüzey boyunca ilerleyerek “regolit” denilen Ay toprağındaki silis ve diğer moleküllere bağlı oksijen atomlarına tutunabileceğini kanıtladı.

Bu etkileşim hızının yarattığı tepkime ile hidrojen ve oksijen moleküllerinin birbirlerine tutunarak suyun temel bileşenini oluşturabileceği belirtildi.

Uzmanlar, Güneş rüzgarının, Ay’ın yüzeyine taşıdığı elektrik yüklü parçacıkların Ay yüzeyine 450 kilometre hızla çarptığı zaman Ay toprağının bileşenleri silikon, demir ve oksijen atomları arasındaki bağları kırdığı ve oksijen atomlarını ayrıştırarak hidrojene tutunmaya elverişli hale getirebileceğini vurguladı.


Detaylı Okuma:

  1. https://www.nasa.gov/feature/goddard/2019/nasa-scientists-show-how-ingredients-for-water-could-be-made-on-surface-of-moon-a-chemical-factory

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir