Mars’ta Yer Altı Su Kaynağı Olabilir

Mars’ın kuzey yarımküre tarafındaki kraterlerinin , geçmiş dönemde bir yer altı suyu sistemine ev sahipliği yaptığı tespit edildi.

Gökbilimciler , marsta bulunan birbiri ile bağlantısı bulunan eski yeraltı göllerinin varlığına dair bulgular olduğunu bildirdi.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA)‘nın Mars uydularının bulgularını inceleyen gökbilimciler, “Mars kraterlerinde tespit edilen jeolojik izlerin Kızıl Gezegen’in geçmişte karmaşık bir yer altı suyu sistemine ev sahipliğini yaptığını gösterdiğini ” belirtti.

© ESA / MARS Yüzeyi

Marsı inceleyen uyduların bulgularını inceleyen gökbilimciler , Mars’ın kuzey yarımküre tarafındaki kraterlerinin, burada yer altı göllerinin ve bunları birbirine bağlayan geniş bir yer altı suyu sisteminin olduğunun kanıtı olabileceğini söylediler.

© ESA /Mars’ın kuzey yarım küresindeki kraterlerdeki su dolu havzaların zaman içindeki evrimi

Bu son bulunan bulgulardan sonra gökbilimciler , Mars’ta 3-4 milyar yıl önce dev bir yüzey altı okyanusu olabiliceğini ve bu okyanusun yer altı sularıyla daha küçük yer altı göllerine bağladığını düşünüyor.


Detaylı Okuma:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir