Kara delik ilk kez Doğrudan Fotoğraflandı

Bilim insanları günlerdir 10 Nisanda açıklayacağız dedikleri ‘çığır açacak buluşu’ açıkladı. Günlerdir beklenildiği gibi astrofizik tarihine geçecek evrenin en büyük gizemlerinden olan kara deliğin ilk kez doğrudan fotoğrafının çekildiğini açıklandı.

ABD Ulusal Bilim Vakfı, 2012 yılında bir kara deliğin çevresini gözlemlemek için kurulan Event Horizon Teleskobu’ndan elde edilen ‘çığır açıcı sonucu’ eşzamanlı olarak 5 basın toplantısıyla açıkladı. Bu açıklamalar sonunda ilk kez bir kara deliğin fotoğrafının çekildiği, bu gelişmenin ‘astrofizikte büyük gün’ olarak nitelendirildiği belirtildi. Araştırmacılardan Doeleman “Görülemez olanı gözlemledik” dedi, Dempsey ise fotoğrafı ‘Sauron’un Gözü’ne benzetti.

NASA keşif açıklamasını twitter adresinden duyurdu.

Dünya’ya 53 milyon ışık yılı mesafedeki Başak Takımyıldızındaki M87 Galaksisi‘nin merkezindeki süper masif kara deliğin, ‘olay ufku’ olarak adlandırılan ve kütle çekiminin en güçlü olduğu eşik bölgesinin bir fotoğrafını yayımladı.

Event Horizon Telescope’u kullanılarak bilim adamlarının, M87 galaksisinin ortasındaki kara deliğin elde ettikleri görüntüsü. Olay ufkunun yanındaki güçlü yerçekiminin etkisi altında etrafında dönen sıcak gaz emisyonu

Öte yandan bilim insanları fotoğrafın ilk kez Albert Enstein’ın yirminci yüzyılın başında Genel Görelilik Kuramında var olduğunu öne sürdüğü kara delikler konusunda yapılan ilk doğrudan gözlem olduğunu kaydetti. Genel Görelilikte kütle, içinde bulunduğu uzayın bükülmesine neden olur ve iki nokta arasında hareket eden serbest cisimler, aradaki en kısa yolu takip eder diyen Einstein’ın teorisine göre kara delik gibi büyük kütleli cisimlerin zaman çekim kuvveti ve zamanı bükebilme yeteneği bulunuyor.


İleri ve Detaylı Okuma
  1. https://www.nasa.gov/mission_pages/chandra/news/black-hole-image-makes-history
  2. https://eventhorizontelescope.org/
  3. https://www.space.com/first-black-hole-photo-by-event-horizon-telescope.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir