Japonya Yer Altı Örnekleri Almak İçin Ryugu Asteroidine Krater Açacak

Japonya’nın, geçen ay Ryugu asteroidine inen uzay aracı Hayabusa2‘nin asteroit üzerinden yer altı örnekleri toplamak için patlayıcı kullanarak krater oluşturacağı bildirildi.

Japon Uzay Araştırma Ajansı (JAXA), Ryugu asteroitine ine Hayabusa2’nin, 5 Nisan’da, asteroidin güneşe veya uzay ışınlarına maruz kalmayan daha derin bölgelerinden yer altı örneklerini toplamak için asteroidin yüzeyine 2 kilogram patlayıcı bırakarak krater açacağını açıkladı.

Ryugu asteroidi

JAXA proje mühendisi Takanao Saeki “Uzay gemisinin patlama olmadan önce asteroitin diğer tarafına hızlı bir geçmesi gerektiğini planlandıklarını ve böylece patlamayla ortaya çıkan parçacıkların Hayabusa2’ye çarpmasının önlenmesinin amaçlandığını” söyledi. Hayabusa2‘nin patlamanın olacağı bölgeden ayrılırken görüntüleri kayıt etmek için alana bir kamera bırakacağını aktaran Saeki, “Uzay aracının, gözlem yapmak için kraterin bulunduğu konuma geri dönmeden önce birkaç hafta bekleyeceği” söyledi.

Hayabusa2’nin Ryugu’ya iniş anı videosu

Hayabusa2, 22 Şubat’ta Dünya’dan 280 milyon kilometre uzaklıktaki Ryugu asteroidine inmişti. Uzay aracının Güneş Sistemi’nin oluşumuna ışık tutucak kaya örnekleri toplayarak Dünya’ya dönmesi planlanıyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir