Japonya Toyotaya Ay Gezgin Aracı Üretmesi İçin Görev Verdi

Japonya, astronotları en için en iyi uzay gezgin aracını üretmek ve 2029 yılında piyasaya sürmek  üzere Toyotaya görev verdi.

Japonya Havacılık Keşif Ajansı geçtiğimiz Salı günü , geleceğin ay projelerini desteklemek amacı ile yeni bir ay gezgin aracı geliştirmesi için Toyota ile anlaştığını açıkladı. Bu aracın 10.000 kilometrelik mezile sahip yakıt sistemiyle devasa bir araç olması konuşuluyor.

JAXA Başkanı Hiroshi Yamakawa “Basınçlı kabinlere sahip olacak olan bu fütüristik ay aracı, tam teşekküllü keşiflerde ve ay yüzeyinin kullanımında önemli rol oynayacaktır” dedi.

İleriye yönelik ortak çalışmalarla ilgili olarak da “Toyota’nın mobilite ile ilgili mükemmel teknolojik yeteneklerini kullanmak istiyoruz ve bu yeni uzay aracının geliştirilmesi için çalışmalarımızı hızlandırıyoruz” diye ekledi.

2029’da çıkması beklenen devasa uzay aracının ön görülen tasarımı © Japonya Havacılık Keşif Ajansı

JAXA yetkilileri , Toyotanın geliştireceği bu yeni uzay aracının tipik olarak iki astronot tarafından yönetilebilmesini fakat bazı durumlarda bu kapasitenin dört kişiye kadar çıkarılması halinde de kolaylık sağlaması üzerinde etkili olacağını belirtti. Öngörülen tasarımdaki devasa aracın 6 metre uzunluğunda, 17 metre genişliğinde, 12,4 metre yüksekliğinde 6 tekerlekli olması planlanıyor.

Deyatlı ve İleri Okuma
  1. https://www.space.com/japan-futuristic-moon-rovers-by-toyota.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir