Islak Asteroit Toz Bulutu Dünya Suyunun Yeniden Düşünülmesine Neden Oldu

Toprak, içinde pişmiş su ile oluşmuş olabilir. Bir asteroitten gelen toz örnekleri beklenmedik derecede yüksek bir miktarda su ortaya çıkarmış. Bunun gibi asteroitler gezegenimizi yapan yapı taşları arasında görev yapmış olabilir.

2003 yılında, Japon uzay aracı Hayabusa, 500 metre genişliğindeki asteroit Itokawa’ya doğru fırlatıldı. Yedi yıl sonra Dünya’ya geri döndüğünde, beraberinde sahip olduğumuz ilk asteroit tozu örneğini getirdi. Itokawa bir S tipi asteroittir. Bunların güneşe nispeten yakın oluştuğu düşünülmektedir. Bu nedenle araştırmacılar çok az su içmelerini bekliyorlardı. Sözgelimi, birçok bilim adamı, Dünya’nın S tipi asteroitlerden inşa edilmiş olmasına rağmen, daha sonra daha ıslak olan asteroit ve buzlu kuyruklu yıldızlardan suyunu aldığını iddia etmişlerdir.

Arizona Eyalet Üniversitesi’nden Maitrayee Bose ve Ziliang Jin, Hayabusa’nın geri getirdiği iki mineral tanesinde su içeriğini analiz etti. Ölçülecek çok az su olması gerektiğini, ancak tahminlerinden daha fazla su ile karşılaştılar. Bose, “Itokawa, insan deneyimimizdeki her şeye göre kemik kuruması” diyor. “Ama beklediğimizden daha ıslak.”


Asteroit Itokawa’nın tozu beklenenden daha fazla su içeriyor
Fotoğraf : JAXA

Bose, Itokawa’nın bir zamanlar muhtemelen 20 ila 50 kilometre büyüklüğündeki daha büyük bir kayanın parçası olduğunu söyledi. Bunun daha büyük kayanın, tüm Dünya okyanuslarının birleştiğinin yarısı kadar su içerdiğini tahmin ediyor. Ayrıca, hidrojenin izotopu olan döteryumun tanelerdeki oranını da ölçtüler. Bu oranın, suyun nereden geldiğinin bir imzası olabildiğini düşündüler. Çift, bunun Dünya’nın suyuyla, aydaki ve Mars’taki su ile aynı olduğunu tespit etti. Bu, tüm bu cisimlerdeki suyun aynı yerden geldiğini gösteriyor.

Bu örnekleri daha da desteklemek için yapılacak olan diğer asteroit türlerinde iki görev var: Ryugu’daki Hayabusa 2 ve Bennu’daki OSIRIS-REx görevi. Sularının Dünya’nın sularına benzer veya farklı olduğunu anlamak, bulmacanın tamamlanmasına yardımcı olabilir. Bose, “Bu kadar çeşitli malzemeyi almak bizim hikayemizi, gezegenimizin hikayesini daha iyi anlamamıza yardımcı olacak” diyor.


İleri ve Detaylı Okuma
  1. https://www.newscientist.com/article/2201259-surprisingly-wet-asteroid-dust-could-spark-a-rethink-of-earths-water

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir